Suomen Autokierrätys Logo
Hae

Romutustilastoja

Suomessa kierrätetään vuosittain noin 80 000 romuajoneuvoa. Suurin osa romutettavista ajoneuvoista on henkilö- ja pakettiautoja. Keskimääräinen romutusikä on yli 20 vuotta. Tuoreimmat romutettavien ajoneuvojen tilastot löytyvät alla.

Henkilöautojen romutuspoistot kuukausittain 2023-2024

Kuukausi20232024Muutos
Tammikuu39783122-856 (-22 %)
Helmikuu3219
Maaliskuu4263
Huhtikuu4509
Toukokuu6395
Kesäkuu6459
Heinäkuu6035
Elokuu6282
Syyskuu5451
Lokakuu6496
Marraskuu5605
Joulukuu3642
YHTEENSÄ62334

Romutustilastoja >> (Autoalan tiedotuskeskus)

Henkilöautojen romutuspoistot vuosittain 2013-2023

Romutustilastot 2013-2023

Autokierrätysmäärien muutos 2022-2023 maakunnittain

Maakuntav2022v2023muutos-%
Etelä-Savo25761867-27,5
Etelä-Pohjanmaa34262546-25,7
Pohjois-Pohjanmaa69555190-25,4
Päijät-Häme34232629-23,2
Etelä-Karjala21121657-21,5
Pohjois-Savo43843456-21,2
Satakunta41963356-20
Lappi27532254-18,1
Varsinais-Suomi64815319-17,9
Keski-Suomi39933346-16,2
Kanta-Häme25162118-15,8
Uusimaa1575013494-14,3
Kymenlaakso25242232-11,6
Pirkanmaa65485810-11,3
Keski-Pohjanmaa1069957-10,5
Kainuu1089998-8,4
Pohjanmaa26482438-7,9
Pohjois-Karjala29122693-7,5
Autojen romutuspoistot maakunnittain 2023, muutosprosentit